🔔 🔔 🔔 Duyuru: 24. Yılımıza özel indirimler sizleri bekliyor ! Kampanya Kodu : TDATA2024 | Detaylı bilgi için tıklayınız.

DNS Önbelleğini Temizlemek


DNS Önbelleğini Temizlemek


Sitenizin ip adresi değiştiğinde dns sorunu yaşamanız muhtemeldir. Bilgisayarınız DNS önbelleğinde eski sunucuya ait IP adresini sakladığı için yine öncelikle oraya bağlanmak isteyecektir. Dns belleğini temizlemenin bir kaç yolu vardır. Bunlardan bir kaçı aşağıdaki gibidir:

 1. Bilgisayarınızda çalışan tüm internet pencereleri ve interneti kullanan uygulamaları kapatın.
 2. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına birlikte basınız. (Windows tuşu üzerinde Windows logosundaki pencere resmi bulunur.)
 3. Tırnak işaretleri olmaksızın "ipconfig /flushdns" yazıp giriş/enter tuşuna basınız.
 4. Ekranınızda siyah bir pencere belirip kaybolacaktır.
 5. Bu adımdan sonra tercihen bilgisayarınızı yeniden başlatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Diğer bir yol ise ağ bağlantılarınızı Onar seçeneğini kullanmaktır. En iyi sonuç için hem yukarıdaki işlemi hemde bu işlemi yapmanız iyi olacaktır. Dns belleğinizin güncellendiğini anlamak için sitenize ping atmalısınız. Dns belleğini temizleme işlemi %100 sonuç vermemektedir. Bu işlemleri yaptığınız halde dns belleğiniz güncellenmemiş olabilir. Bunun için 24-48 saat beklemeniz gerekebilir.

Kesin bir yol izlemek için bilgisayarınızda kayıtlı olan hosts dosyasını düzenleyebilirsiniz. Bu işlemi yapınca yularıdakileri yapmanıza gerek yoktur. Bu dosya genellikle C:\Windows\System32\drivers\etc yolunda bulunmaktadır. Bu dosyanın içeriğini sitenizin gitmesini istediğiniz ip adresini girerek düzenlemelisiniz. Bir sitenin ip adresini öğrenmek için http://network-tools.com/ tarzı yerlerden trace yapabilirsiniz. Bu yöntemi girmekte sıkıntı yaşadığınız tüm siteler içinde uygulayabilirsiniz. Örnek dosyayı kullanırken zip uzantısını kaldırmalısınız. hosts dosyasının hiçbir uzantısı bulunmamaktadır.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Diğer Dökümanlar


 • FTP Nasıl Yapılır?

    Açıklama; 1.) Hostunuzun verdiği Ip No veya site adresini giriyosunuz.2.) Kullanıcı adınızı,hostunuzdan aldığınız veya sağladığı.3.) Hostunuzun sağladığı şifre veya sizin belirlediğiniz şifreyi...

 • Filezilla ile FTP Nasıl Yapılır?

 • Backup Sisteminiz var mı?

  Sistemimizde meydana gelebilecek herhangi bir probleme karşı günlük, haftalık ve aylık olarak yedekleme yapılmaktadır. Bu backup zamanları aldığınız pakete ve sipaişinizdeki aldığınız yedek...

 • FTP şifremi değiştirebilir miyim?

  Evet, panelinizden FTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 • Kontrol Panelime nasıl girerim?

  Paneliniz cPanel ise; http://www.domainadi.com/cpanelPaneliniz Plesk ise; http://www.domainadi.com:8880yazdıktan sonra kayıt sonrasında size mail ile bildirilen kullanıcı adı ve şifreniz ile girip...