🔔 🔔 🔔 Duyuru: 24. Yılımıza özel indirimler sizleri bekliyor ! Kampanya Kodu : TDATA2024 | Detaylı bilgi için tıklayınız.

Hizmet Sözleşmesi

Hizmet ve Kullanım Sözleşmesi

Sözleşme

TEKNİK DATA SERVİS KULLANIM SÖZLEŞMESİ

1. Taraflar

1.1. Teknik Data İnternet Teknolojileri Tic. Ltd. Şti.:

Sözleşmenin bundan sonraki bölümünde kısaca "Teknik DATA " olarak anılacaktır.

Adres: Acıbadem Mah. Çeçen Sokak Akasya A Kule Kent Etabı Apt. Kat:34 No:235 Üsküdar İstanbul

Müşteri:

Teknik DATA’nın servislerinden faydalanmaya başlayan ve/veya devam eden kişi veya kuruluşlar.

1.2. Taraflar bu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler.


2. Sözleşmenin Yürürlüğe Girişi ve Süresi

2.1. Müşteri, Teknik DATA’nın internet sitesinden veya başka yöntemlerle hizmet almak için yapacağı başvuru ile sözleşme yürürlüğe girer.

2.2. Sözleşme hizmet almaya devam edildiği sürece geçerlilidir.


3. Tanımlar

3.1. Sunucu: Teknik DATA’nın yönetimindeki Server (web sitesi sunumu ve e-mail hizmetlerini gerçekleştiren iş istasyonu, bilgisayar ve tüm ekipmanıyla birlikte) SUNUCU olarak anılacaktır.

3.2. Kullanıcı: Teknik DATA’nın müşterilerine tahsis ettiği veya Teknik DATA’ ya ait sunuculara erişen, veri akışı sağlayan kişilerdir.

3.3. Hosting: Teknik DATA tarafından sözleşme sonunda belirtilen süre kadar Müşteri’ye, Sunucu üzerinde, sözleşme sonunda belirtilen miktarda alan kiralanması ve bu alan aracılığı ile e-mail hesaplarının oluşturulması, web sitesinin barındırılması hizmetidir.

3.4. Kötü Kullanım: Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler konu başlığı altındaki tüm maddeler.

3.5. Domain: Türkçe karşılığı "Alan Adı" olarak ifade edilen domain internette yayın yapılan web adreslerine karşılık verilen IP numaralarının (İnternet Protokol adres) harflere dönüştürülmüş biçimine domain denir. Örneğin 46.235.10.0 gibi bir IP numarasının harflere dönüştürülmüş biçimi alanadiniz.com olabilir.


4. Konu

4.1. Bu sözleşme, Teknik DATA’nın müşteriye sunduğu servislerin satış ve kullanım şartlarını düzenlemek için hazırlanmıştır. Bu sözleşme, müşteri ile yapılacak diğer sözleşmelere ek olacaktır. Teknik DATA’nın servislerinden faydalanmaya başlayan ve/veya devam eden müşteriler, bu sözleşme'de belirtilen şartları kabul etmiş sayılırlar.

4.2. Teknik DATA, bu sözleşmenin duyurusunu, öncelikle Teknik DATA’nın www.teknikdata.com adresinde yer alan web sayfalarında yapar. Teknik DATA, sözleşmede meydana gelecek değişiklikleri yine aynı şekilde web sitesinde yayınlar ve bu yayın, kullanıcının kendisine yapılmış tebligat yerine geçer. Sözleşme ile ilgili değişiklikleri takip etme sorumluluğu Müşteri’ye aittir. Teknik DATA gerek gördüğü taktirde sözleşme içeriğinde değişiklik yapabilir. Müşteri, bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.


5. Sorumluluklar

5.1. Teknik DATA bu sözleşmede belirtilen şartlara uyulduğu sürece belirtilen süre zarfında, belirtilen hizmetleri vermeyi taahhüt eder.

5.2. Teknik DATA müşteriye ait elektronik postalar, veri tabanı, web sayfaları ve diğer tüm verilerinin yedeklemektedir. Paylaşımlı hosting hizmetlerimizde disk kullanımı 5 GB'a kadar olan hesaplar periyodik olarak yedeklenir. 5 GB'tan büyük olan hesaplar bu hizmetimizin kapsamı dışındadır. Ancak bu durum, verilerin doğruluğunu, güncelliğini ve verilerin eski haline getirilmesini garanti etmez.

5.3. Teknik DATA, internet servislerini müşterilerine ve kullanıcılarına sağlayarak, kendi sistemi üzerinden büyük miktarda bilgi alışverişinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Teknik DATA, internetin özgür düşünceyi teşvik eden, açık ve sınırları ortadan kaldıran bir yapıya sahip olduğunu kabul etmekte ve buna saygı duymaktadır. Ancak, Teknik DATA servislerinin sürekliliğini ve güvenliğini sağlamak amacı ile çeşitli kısıtlamalara başvurabilir. Teknik DATA, bu kısıtlamalardan dolayı oluşabilecek zararlarda sorumluluk kabul etmez.

5.4. Teknik DATA’nın verdiği internet hizmetlerinin sürekliliği ve verimliliği kendi denetimi dışındaki kişi ve/veya kurumlara (Türk Telekom, Internet Servis Sağlayıcıları vb.), bilgisayar donanımları veya yazılımları, telefon veya internet hatları gibi birçok dış etkene bağlıdır. Bu nedenle, Teknik DATA verdiği hizmetlerde müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacağını, hatasız ve kesintisiz bir hizmet vereceğini garanti etmez. Teknik DATA sorumluluklarını yerine getirmeye özen gösteren bir kurumdur. Teknik DATA müşteriye sunulan hizmetin kalitesini ve sürekliliğini sağlamak için gerekli çabayı gösterecektir. Ancak Teknik DATA, hizmetin herhangi bir şekilde kesintiye uğramasından kaynaklanan, verilerin kaybolması, zarara uğraması, gecikmesi, yerine ulaşmaması, bilgiye ulaşılamaması (ve hizmetin kesintiye uğramasından doğabilecek diğer her türlü durumlar) nedeniyle meydana gelebilecek arıza, hata ve duraksamalardan dolayı Müşteri'nin maruz kalabileceği zarar, ziyan ve her ne suretle olursa olsun, sonuç olarak meydana gelebilecek bu tür zarar ve ziyandan sorumlu değildir. Bu sözleşme kapsamında sunulan hizmetlerden dolayı oluşacak zararlarda Teknik DATA’nın sorumluluğu en fazla sağlanan hizmetin bedeli kadar olabilir.

5.5. Alan adı alımı online gerçekleşmekte olup, tescil işlemi tamamlandıktan sonra, müşteri ilgili domain name’in tescil edildiğini www.teknikdata.com internet adresindeki domain sorgulama bölümünden kontrol etmekle yükümlüdür. Yenileme işlemlerinde de Müşterinin kontrol etme sorumluluğu bulunmaktadır. Teknik DATA oluşacak aksi durumlarda sorumluluk kabul etmez.

5.6. Müşteri, aldığı hizmetten yararlanacak olan kişi/kurum iletişim bilgilerini, üyelik kaydında belirtmek zorundadır. Alınan hizmet ile ilgili tüm bilgiler ancak öncelik sırasına göre; üyelik bilgilerinde yer alan elektronik postadan ve domain name’in detayında yer alan elektronik postadan talep gelmesi durumunda karşılanacaktır.

5.7. Müşteri, bu sözleşme kapsamındaki servislerini kontrol panelinden Teknik DATA’nın hiçbir onayı olmadan devredebilir. Devir işleminden kaynaklanabilecek anlaşmazlıklardan Teknik DATA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5.8. Müşteri, Teknik DATA tarafından gönderilen, kullanıcı bilgilerinin ve şifrelerinin güvenliğinden sorumludur. Kullanıcı bilgilerinin kaybolması, sanal ortamda çalınması ve benzeri yöntemler ile başkalarının eline geçmesi sonucu oluşabilecek zararlardan Teknik DATA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5.9. Teknik DATA, verdiği hizmetlerde müşteri ve site ziyaretçilerine ait bilgilerin gizliliğine riayet etmeyi taahhüt eder. Bu bilgileri izinsiz kullanamaz ve başkalarına satamaz, başkalarıyla paylaşmaz.

5.10. Teknik DATA bir kişi veya kuruluşa hizmet vermeme hakkını saklı tutar.

5.11. Müşteriler Teknik DATA’nın hizmetlerini sadece kanuna uygun işler için kullanabilirler.

5.12. Müşteri, teknikdata.com üye veritabanı ve kullandığı kontrol panellerdeki bilgilerinin doğru olduğunu kabul eder. Bu bilgilerin yanlış olduğunun anlaşılması durumunda, Teknik DATA hizmet vermeme veya hizmetleri askıya alma hakkını saklı tutar.

5.13. Internet herkesin özgürce bilgi ve içerik paylaşabildiği bir ortamdır. Bu durum internet yoluyla elde edilecek bilgilerin doğruluğunun, güvenirliliğinin, yasalara ve genel ahlaka uygunluğunun garanti edilememesi sonucunu doğurmaktadır. Teknik DATA, kendisine yasal mercilerden aksi yönde talep gelmediği sürece, sistemine ulaşan bilgilerin doğruluğunu ve içeriğini kontrol etmemekte ve herhangi bir sansür uygulamamaktadır. Bu nedenden dolayı kullanıcılar, kendilerine internet kanalı ile ulaşacak bilgilerin doğruluğunu ve uygunluğunu kendileri kontrol etmek durumundadırlar. Kullanıcılar, kendilerine internet kanalı ile ulaşan bilgilerin içeriğinden ve doğru olmamasından meydana gelebilecek hiçbir zarardan dolayı Teknik DATA’ya sorumlu tutamazlar.

5.14. Teknik DATA, müşterilerinin kendi servisleri kanalı ile gönderdikleri, yayınladıkları bilgileri kontrol etmemekte ve sansür uygulamamaktadır. Müşteriler, Teknik DATA’nın servislerini kullanarak gerçekleştirecekleri aktivitelerin yasal sonuçlarından dolayı kendileri sorumludurlar.


6. Bildirimler

6.1. Teknik DATA, müşteriye yapacağı her türlü bildirim için, öncelikle müşterinin kayıt işlemi esnasında bildirdiği e-posta adresini kullanacaktır. Bu adresin geçerli bir adres olması konusundaki sorumluluk müşteriye aittir. Bildirilen adres bilgilerinin yanlış, eksik veya güncel olmamasından dolayı oluşacak zarar sebebiyle Teknik DATA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


7. Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler

7.1. Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler maddesinin alt başlıklarında tanımlanan aktivitelerin gerçekleştirilmesi kesinlikle yasaktır. Bu ana başlık altındaki tüm alt maddeler kötü kullanım kapsamındadır. Teknik DATA, bu aktiviteleri gerçekleştiren müşterilere ait servisleri durdurma, sınırlandırma veya tamamen sonlandırma hakkını saklı tutar.

7.2. Spam gönderimi yapılamaz. SPAM, alıcının isteği dışında toplu ve/veya ticari amaç taşıyan mesajların internet yolu ile gönderimidir. SPAM gönderimi, Teknik DATA’ ya olan güveni zedelediği gibi, aynı zamanda Teknik DATA’nın sunucularında aşırı yüklenmelere sebep olarak, müşterilere sağlanan servislerde aksamalara ve/veya sorunlara neden olabilmektedir. Teknik DATA servisleri kullanılarak spam gönderimi yapılamaz.

7.3. T.C. yasaları çerçevesinde korunan fikirler, sanat eserleri, markalar, telif/copyright hakları, patent hakları ve ticari sırlar gibi kişi ve/veya kurumlara ait özel haklar aleyhinde hareket edilemez. Yazılım korsanlığı, lisanssız yazılım kullanımı, warez içerikler sağlanması/kullanılması ve bu tarz içeriklere ulaşılmasına olanak sağlayan siteler ve Türkye Cumhuriyeti yasaları kapsamında suç teşkil edecek davranışlar yanı sıra, kişisel haklara ve özel hayata tecavüz içeren davranışlar sergilenemez.

7.4. Teknik DATA’nın servis ağını veya buna bağlı diğer ağ, sistem, servis ve/veya cihazların kullanımlarında aksamaya sebep olacak aktiviteler yapılamaz.

7.5. Kamu tarafından kabul görmüş genel ahlak ve geleneklere aykırı davranışlar gerçekleştirilemez ve/veya buna aracı olunamaz.

7.6. 3. şahıs ve/veya kurumlara karşı saldırgan ve tehditkar davranışlar kabul edilemez.

7.7. "Hacking" veya "hacker" olarak tanımlanan davranışlar sergilenemez, başkalarına ait servislere yetkisiz bir biçimde ulaşılamaz.

7.8. Teknik DATA müşterilerinin, kişisel ve/veya kurumsal itibarlarına ve saygınlığına zarar verecek davranışlar sergilenemez.

7.9. Yürürlükteki T.C. yasalarına aykırı hareket edilemez.

7.10. Müşteri, yasak aktiviteler kapsamında ortaya çıkacak tüm zararları karşılamak zorundadır.


Limitsiz Web Hosting Kullanım Kuralları

7.11. Müşteri, limitsiz web hosting çözümlerinde web alanını sadece web sitesi için kullanılabilir, web sitesinin üreteceği trafik veya üreteceği dosyalar Inode limitine ulaşana kadar limitlenmez. Ancak web hosting kavramına aykırı olarak, dosya barındırma (File Hosting), dosya paylaşımı (File Sharing), FTP Hosting veya dosya arşivleme amaçlı bir kullanıma izin verilmemektedir. Bu kapsama giren dosyalar tarafımızdan silinebilir veya hesap kullanım dışı bırakılabilir.


8. VPS, Sanal Sunucu, Co-Location, Dedicated Sunucu Kullanımı

8.1. 7. maddede, Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler başlığı altında tanımlanan işlemlerin gerçekleştirilmesi, hangi ad ve kapsamda olursa olsun sunucular (server) için de geçerlidir ve yasaktır. Yasak olduğu beyan edilen eylemlerin kısmen veya tamamen gerçekleşmesi durumunda Teknik DATA, bu aktiviteleri gerçekleştiren müşterilere ait servisleri durdurma, sınırlandırma veya tamamen sonlandırma hakkını saklı tutar.

8.2. Hizmeti kullanan müşterilerin sunucu üzerinde gerçekleştirdiği eylemlerin sunucudaki ve/veya diğer sunuculardaki müşterilerin güvenliğini kısmen veya tamamen tehdit etmesi ya da aldıkları hizmete zarar vermesi durumunda tüm sorumluluk sunucu hizmetini alan müşteriye aittir. Bu tür durumlarda Teknik DATA, bu aktiviteleri gerçekleştiren müşterilere ait servisleri durdurma, sınırlandırma veya tamamen sonlandırma hakkını saklı tutar.

8.3. Teknik DATA, sunucunun fiziki şartlarda sağlıklı olarak çalışmasını sağlar. Ancak doğal afet, sel, deprem, yangın, patlama, terör saldırısı vb ile sorumluluğu müşteriye ait olan donanım ve yazılım özelliklerinden kaynaklanan ya da Türk Telekom nedeniyle internet erişiminde ve ilgili altyapılarda oluşacak kesinti ve aksamalardan kesinlikle sorumlu değildir. Bu tür bir olumsuzluğun yaşanması durumunda sunucu hizmeti alan müşteri herhangi bir hak iddia edemez.

8.4. Teknik DATA, kendi sorumluluğunda bulunan donanım ve yazılım ürünlerinde meydana gelecek hataları giderir ancak sunucu hizmetini alan müşterinin kullanımından veya sorumluluğundaki yazılım, donanım ürünlerinin özelliklerinden, üreticisinden, geliştiricisinden veya kullanım biçiminden kaynaklanan her türlü hatada müşterinin kendisinin, diğer müşterilerin ve üçüncü şahısların görebileceği zararlarda sorumluluk kabul etmez. Bu konudaki her türlü maddi, manevi sorumluluk sunucu hizmetini alan müşteriye aittir Teknik DATA’nın bu türdeki arızaları giderme zorunluluğu da yoktur. Ancak talep edilmesi halinde konuyla ilgili yapılması gereken işlemi “Ek Hizmetler” kapsamında değerlendirerek ücreti mukabili giderebilir.


9. Alan Adı (Domain) Tescil Hizmetleri

9.1 Teknik DATA, alan adları ile ilgili en üst seviye kuruluş olan ICANN sözleşmesini esas alır, müşterilerine bu sözleşme kapsamında hizmet verdiğini beyan eder. ICANN Domain Sözleşmesi: http://www.icann.org/en/registrars/registrant-rights-responsibilities-en.htm

9.2 Teknik DATA, genel tescile açık gTLD ve ccTLD alan adları ile ilgili çözüm ortağı OpenSRS ve TR uzantılı alan adlarında çözüm ortağı Nic.TR'nin domain sözleşmelerini de esas alır. OpenSRS Domain Sözleşmesi: http://www.opensrs.com/docs/contracts/exhibita.htm, Nic.TR Domain Sözleşmesi: https://www.nic.tr/forms/politikalar.pdf?PHPSESSID=1379948493178210160111197884


10. Sözleşmenin Sonlanması, İptal ve İade

10.1. Teknik DATA, tüm müşterilerine karşı büyük sorumluluklar taşır. Teknik DATA sorumluluklarını yerine getirmek için müşteriye 5 işgünü önceden yazılı bildirim yaparak, bu sözleşmeyi sebep göstermeden sonlandırabilir. Bu durumda, müşterinin Teknik DATA’ ya ödemesini gerçekleştirdiği, ancak kullanımı gerçekleşmeyen servislerle ilgili ücretler, müşteriye 10 işgününde iade edilir.

10.2. Müşteri bu sözleşmede belirtilen şartları ihlal ederse, Teknik DATA, müşteriye sağlanan servisleri önceden haber vermeden sonlandırabilir ve sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih edebilir. Bu durumda, müşterinin önceden ödediği ücretlerin iadesi gerçekleştirilmez.

10.3. Yeni başlatılan veya süresi dolan servislerle ilgili ücretlerin müşteri tarafından ödenmemesi durumunda, Teknik DATA, servisleri ve sözleşmeyi sonlandırabilir. Bu durumda, müşterinin önceden ödediği ücretlerin iadesi gerçekleştirilmez.

10.4. Müşteri dilediği anda, 5 işgünü önceden faks, posta ve/veya e-posta yolu ile haber vererek sözleşmeyi sonlandırabilir. Bu durumda müşterinin önceden ödediği ücretlerin iadesi gerçekleştirilmez. Ancak müşteri sözleşme sonuna kadar ödemeyi taahhüt ettiği ve henüz ödemediği ücretleri ödemek durumundadır.

10.5. İade Garantisi Teknik DATA hizmet kalitesine güveniyor ve müşterilerini memnun edebileceğine inanıyor. Bunun göstergesi olarak yeni servis alan müşterilerine sebep göstermeksizin satın alma tarihinden itibaren 15 gün koşulsuz tam ücret iade garantisi vermektedir. Müşterilerimiz adına satın alınan domain name(alan adı), SSL sertifikası gibi ürün veya servisler bu uygulama dışında tutulmaktadır. İade garantisi kapsamındaki ürün veya servislerimiz ilgili sayfalarda “iade garantisi” ibaresi ile belirtilmektedir, bu ibarenin bulunmadığı ürün veya servislerimiz için iade yapılmaz. Bu uygulamadan faydalanmaya karar veren müşteri, isteklerini (e-mail veya fax) olarak bildirmelidir, bununla birlikte ilgili servis faturasının iadesi veya iade faturasının düzenlenmesi gerekir. Teknik DATA iade işleminin kesinleşmesini müteakip, 15 işgününde müşterisine iade tutarını ödemektedir. Teknik DATA, bu garantiden faydalanan müşterilere, yeni servis satışı yapmama hakkını saklı tutar.

10.6. Teknik DATA Servis Kullanım Sözleşmesine aykırı davranışlardan dolayı servisleri sonlandırılan müşteriler iade garantisinden faydalanamaz.


11. Ücretler ve Ödeme

11.1. Müşteri ödemelerini belirlenen dönemlerde yapmalıdır. Domain tescil ve yenileme hizmeti dışındaki ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda Teknik DATA; faks, telefon, posta ve/veya e-posta yolu ile ödeme bildiriminde bulunur. Bu bildirimden sonraki 5 iş günü içinde ödeme yapılmaması durumunda Teknik DATA, Müşteri’nin hesabını kapatma ve sözleşmeyi fesih etme hakkını saklı tutar. Domain ödeme tarihlerinin takip sorumluluğu müşteriye ait olup, zamanında ödemesi yapılmayan alan adı kapanacaktır. Alan adı ödemesinin gecikmesinden kaynaklanabilecek tüm zararlardan müşteri sorumludur.

11.2. Müşteri servis kullanım ücretlerini kullanım dönemi başında peşin olarak öder.

11.3. Teknik DATA servis ücretlerinde değişiklikler yapma hakkını saklı tutar. Bu değişiklikler internet sitesi ve/veya e-posta yolu ile müşteriye bildirilecektir. Müşteri, Teknik DATA’nın belirleyeceği ücret tarifesi üzerinden ödeme yapmayı kabul eder.

11.4. Müşteri, vadesi gelen ödemeleri için, 5 işgünü öncesinden aksi bir bildirimde bulunmadığı sürece, kayıt esnasında belirttiği kredi kartından Teknik DATA’nın tahsilat yapmasını kabul eder.

11.5. Müşteri, aldığı hizmetlere ilişkin oluşan limit aşımları ile ilgili ücretleri, Teknik DATA’nın eklentiler sayfasında belirlenen fiyatlar üzerinden ödeme yapmayı kabul eder.


12. Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri

12.1. İş bu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.


13.Taraflar

işbu Sözleşme’yi, işbu Sözleşme’den doğan hak ve alacaklarını ve kendilerine sağlanan hizmet ve imkânları diğer tarafın önceden yazılı onayı olmaksızın 3. şahıslara devredip kullandıramayacaktır. İşbu Sözleşme kapsamında verilecek hizmetler bizzat TeknikData tarafından verilecek olup, TeknikData hizmetlerin ifası için Müşteri’nin önceden yazılı izni olmadan alt yüklenici kullanamaz. Alt yüklenici kullanılması halinde, bu Sözleşme’de TeknikData açısından yükümlülükler getiren hükümlere alt yüklenici ile yapılacak sözleşmelerde de yer verilecek ve bağlayıcı olması sağlanacaktır. TeknikData'a alt yüklenicilerinin sözleşme gereklerine uyumunu denetlemekten sorumludur.

TeknikData işbu sözleşmeyi imzalayarak, hizmet alan için tüm hizmetleri, servislerli, verileri ve operasyonları Türkiye sınırları içerisinde tutacağını kabul ve beyan etmiş sayılır. Hizmet alan regülasyon gereği TeknikData'un hizmetlerinin denetlenmesi husunda TeknikData'u önceden bilgilendirerek ya da ansızın iş bu hizmetlerin Türkiye sınırları içerisinde verildiğinin kanıtlanmasını isteyebilir.

TEKNİK DATA İNTERNET TEKNOLOJİLERİ SAN. TİC. LTD.ŞTİ.

Acıbadem Mah. Çeçen Sokak Akasya A Kule Kent Etabı Apt. Kat:34 No:235

Üsküdar İstanbul


Tel : 0216 521 78 00

Faks : 0216 521 78 00


İmza Tarihi :

Kaşe & İmza :


Firma Ünvanı:


Müşteri Firma Adres:

Tel :


İmza Tarihi :

Kaşe & İmza :

Sözleşme başlangıç tarihi :

Sözleşme bitiş tarihi :