🔔 🔔 🔔 Duyuru: 24. Yılımıza özel indirimler sizleri bekliyor ! Kampanya Kodu : TDATA2024 | Detaylı bilgi için tıklayınız.

Linux da dosya sahipliği


Linux da dosya sahipliği


Linux sunucularda bir site içerisindeki dosyanın sahibi apache veya root olarak gözüküyorsa bu dosya üzerinde site sahibinin yazma izinleri vb işlemleri yapması mümkün değildir. Site sahibinin işlem yapabilmesi için dosya sahipliğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem için aşağıdaki adımlar izlenebilir. Bu adımlar Centos ve Plesk kurulu bir linux sistemi için anlatılmıştır.

1. Ssh ile sunucunuza bağlanınız.

2. cd  /var/www/vhosts/domainadi.com/httpdocs/ komutu ile ilgili sitenin dosyalarının olduğu yere gidiniz.

3. ls -al komutu ile dosya listesini ve dosya sahipliklerini görebilirsiniz. Eğer sorun yaşadığınız yer bir alt klasör içinde ise cd altklasor komutu ile oraya girerek orada ls- al komutu ile dosya sahipliklerine bakabilirsiniz.

4. chown -R domainftpadi:psacln dosyaveyaklasoradi şeklinde komutu girerek dosya sahipligini apache yerine domainftpadi olarak değiştirebilirsiniz. Buradaki domainftpadi kısmı ls -al komutu ile listeleme yaparken gördüğünüz isimdir. Eğer httpdocs altındaki tüm dosyalar üzerinde bu işlemi yapmak istiyorsanız chown -R domainftpadi:psacln * komutunu kullanabilirsiniz.

chown komutunun parametreleri ve genel kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgiler için internette arama yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ! Bu komutu kullanırken hangi dizinde olduğunuza veya neredeki dosyaların sahipliğini değiştirdiğinize çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çok büyük sorunlar oluşabilir. Yanlışlıkla root dizininde veya sistem ile ilgili diğer dizinlerde bu komutu çalıştırırsanız geri dönüşü olmayan hatalara yol açabilirsiniz.

 

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Diğer Dökümanlar


 • HTOP Kurulumu

  Centos için htop kurulumuwget http://pkgs.repoforge.org/htop/htop-1.0.1-2.el5.rf.i386.rpmrpm -ivh htop-1.0.1-2.el5.rf.i386.rpm

 • Centos Kernel Güncellemesi

  Centos işletim sistemi kurulu fiziksel veya sanal sunucularınızda kernel güncelleme işlemini "yum update kernel" komutu ile gerçekleştirebilirsiniz.

 • Centos tarih saat ayarları

  Centos Tarih Saat ayarları root@server1[~]#ln -sf /usr/share/zoneinfo/ root@server1 [~]#ln -sf /usr/share/zoneinfo/Turkey /etc/localtime root@server1 [~]#date root@server1 [~]#Mon Jan 01...

 • Reverse DNS Kontrol Linux

  Linux altında reverse dns kaydı kontrolünü aşağıdaki komutlu yapabilirsiniz.   dig -x ipadresi

 • Unutulan Centos Root Şifresi

  1 ) Linux acilirken grub ekrani gelince herhangi bir tusa basip geri saymayi durdurun 2 ) Varsayilan boot maddesini secip e ye basin. 3 ) Acilan sayfada kernel kelimesiyle baslayan satiri bulun...